דלקות חניכיים בבני נוער

22.5.2016 0

בניגוד למה שמקובל לחשוב, דלקת חניכיים היא מצב שכיח לא רק אצל מבוגרים אלא גם בבני נוער ואף בילדים. אז הנה מספר עובדות ששווה לדעת על בריאות החניכיים בבני נוער:

  1. מרבית האוכלוסייה, בכל טווחי הגילאים, סובלים מדלקת החניכיים של הרקמה הרכה (gingivitis) באופן קבוע בדרגה כזו או אחרת. המאפיין העיקרי של דלקת חניכיים בצעירים הוא נפיחות אודם ודימום בעוד שבמבוגרים נראה גם דלקת חניכיים המערבת את הרקמה הקשה בה עלול להתרחש אפילו איבוד עצם (periodontitis) ונסיגת חניכיים.
  2. בגיל הנעורים, שכיחות דלקת החניכיים עולה במיוחד במהלך טיפולים אורטודנטיים ליישור שיניים, כאשר קיימת בפה נוכחות של מכשור אורתודנטי המקשה על שמירת היגיינה. לכן, במצבים אלה יש לייחס חשיבות רבה לביקור קבוע אצל השיננית.
  3. סממנים של דלקת חניכיים בבני נוער יכולים להתבטא באודם, נטייה לדימומים, נפיחות ואפילו כאב. במקרים הקיצוניים אף תופיע הפרשה מוגלתית. סממן ומאפיין נוסף שניתן לראות בבני נוער הוא נטייה מוגברת לנפיחות ובצקת החניכיים, שיכולה להגיע עד למצב שבו החניכיים עולות על כותרת השן.
  4. בקרב בני הנוער קיימת גם נטייה לשפשופים ופצעים בחלל הפה הנובעים מהסמכים (הקוביות) האורתודנטים ויכולים לגרום לאי-נוחות רבה.
  5. דלקות חניכיים מופיעות גם אצל ילדים-  מצב זה שכיח במיוחד בזמן החלפת שיניים כאשר חלל הפה מכיל “משנן מעורב” של שיני חלב ושיניים קבועות. תופעה זו נקראת eruption gingivitis.

gengige-teethingl-coupon2

אז מה עושים? איך מטפלים?

הטיפול המומלץ לדלקת החניכיים בבני הנוער הוא כמובן בראש ובראשונה הגעה תקופתית לטיפול הסרת אבנית על ידי השיננית.  השיננית מסירה באופן מכאני את הרובד החיידקי ואת משקעי האבנית ובכך מסלקת את הגורם החיידקי לדלקת החניכיים. להשגת תוצאות משופרות לגבי כל מדדי הדלקת ובפרט לצמצום הבצקת והנפיחות מומלץ להשתמש בג’ל המבוסס על חומצה היאלורונית (ג’נג’יג’ל) שפועל באופן מקומי ומקל מאד גם על פצעים ושפשופים.  את הג’ל מורחים על החניכיים מספר פעמים ביום, הטבה משמעותית מתקבלת כבר אחרי מספר ימי טיפול.

צור קשר